Tanie wycieczki objazdowe, autokarowe do Rumunii i Transylwanii.

Zamek w Branie i Hundeoarze

Zamek w Branie

Zamek w Branie (niemiecka nazwa – Törzburg, węgierska – Törcsvár, rumuńska Castelul Bran) jest pochodzącym z okresu średniowiecza zamkiem. Zbudowany został z kamienia i cegły w stylu gotyckim. Znajduje się we wsi Bran, na pograniczu Transylwanii z Wołoszczyzną (Siedmiogród, Rumunia). Został wzniesiony  na sześćdziesięcio metrowej skale, w latach 1377 – 1382. Początkowo pełnił przede wszystkim funkcję obronną. Później przechodził z rąk do rąk właścicieli, by w roku 2006 wrócić do rodziny wcześniejszych włodarzy zamku. Od roku 2010 w Zamku w Branie mieści się muzeum historyczne.

Historia zamku w Branie

Pierwszym właścicielem zamku w Branie był Ludwik Węgierski. Później 

Zamek w Branie powstał na miejscu drewnianego zamku obronnego (Dietrichstein), wzniesionego przez Krzyżaków, za środki zgromadzone przez fundatora – Dietricha, na przełęczy w Branie (ok. 1212 roku). Został zniszczony w 1370 r, w czasie najazdu tureckiego. W roku 1377 na zezwolenie króla Węgier – Ludwika Węgierskiego – rozpoczęto odbudowę twierdzy. Poza funkcją obronną zyskała również rolę punktu celnego. Znajdowała się bowiem na często uczęszczanym szlaku handlowym między Wołoszczyzną a Transylwanią.

Przez dziesięciolecia zamek w Branie przechodził przez kolejnych włodarzy. Na początku XV w. władanie nad nim objął Mircza Stary. Kolejni właściciele zamku w Branie to: Jan Hunyady (1440–1498), miasto Braszów (1498–1848), Habsburgowie (od początku XVII w. do 1888), miasto Braszów (1888–1920), rumuńska rodzina królewska (1920–1947), rząd Rumunii (1947–2006), wreszcie w roku 2006 wrócił do Habsburgów za sprawą Dominika, najmłodszego syna księżniczki Ileany. Zamek został odnowiony i cieszy odwiedzających Rumunię po dziś dzień.

Lokalizacja zamku w Branie

Zamek w Branie jest położone niecałe 40 km na południowy-zachód od Braszowa, 180 km od Bukaresztu (kierując się na północny-zachód), przy drodze krajowej nr 73 (E574). Otacza go piękny Park Parcul Regal, po drugiej stronie którego znajduje się Ratusz Miejski

Otoczenie zamku w Branie

Odwiedzając zamek w Branie warto również odwiedzić okoliczne atrakcje i zabytki znajdujące się nieopodal, między innymi:

  • Vama Medievală Bran – zespół trzech zabytków, na które składa się ją się: siedziba celna, fragmenty średniowiecznej budowli oraz Kaplica Serca Królowej Marii;
  • Jaskinia Nietoperzy (Peștera Liliecilor) – mająca status narodowego pomnika przyrody, położona w okręgu Braszów, na terytorium Moieciu wsi Cave, warto ją zobaczyć, ale ze względu na ochronę rzadkich gatunków nietoperzy zamieszkujących jaskinię, zwiedzanie przez turystów jest znacznie ograniczone;
  • Klasztor Bran (Mănăstirea Bran) znajdujący się na szczycie wzgórza Balaban, chroniącego wioskę Şimon-Bran (w latach 2006 – 2013 był pustelnią, później udostępniony dla pielgrzymów), z którego roztacza się malownicza panorama na pobliskie miejscowości (Bucegi, Piatra Craiului, Postăvaru i Leaota oraz Magura Codla Mountains);
  • Muzeum Wsi Bran (Bran Village Museum, Muzeul Satului Brănean);
  • prawosławny kościół Przemienienia Pańskiego (Biserica Schimbarea la Față).

Ciekawostki o zamku w Branie

Zamek w Branie – według legend podsycanych książkami irlandzkiego pisarza Brama Stokera o karpackim hrabim-wampirze Drakuli – do złudzenia przypomina siedzibę wspomnianej postaci. Przypuszcza się, że pierwowzorem Drakuli był hospodar wołoski Wład Palownik. Słynął on z wyjątkowego okrucieństwa i brutalności. Jednak związek Włada z zamkiem w Branie jest wciąż jedynie przypuszczeniem.

Wrota zamku w Branie otwierają się dla zwiedzających … Podczas wizyty w tym miejscu można poczuć historię budowli oraz jego kolejnych właścicielach. Poza stałymi ekspozycjami, odbywają się tu również cykliczne czy jednorazowe imprezy jak np. Reboot Camp & Detox V czy Transylvania 100 | 30k route.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Why ask?