Tanie wycieczki objazdowe, autokarowe do Rumunii i Transylwanii.

Wycieczka Sybin

Jeśli planują Państwo wycieczkę do Transylwanii, to z pewnością wśród punktów do odwiedzenia podczas tej podróży powinno znaleźć się jedno z największych miast rumuńskiej Transylwanii – Sybin. Miasto leżące u podnóża Gór Fogaraskich nad rzeką Cibin, jest pełne ciekawych miejsc oraz wyjątkowych zabytków. Warto tutaj wspomnieć, iż w 2007 roku Sybin był Europejską Stolicą Kultury. Obecnie Sybin liczy 160 tysięcy mieszkańców – oczywiście przewagą są tutaj obywatele Rumunii, jednak miasto jest zamieszkiwane również przez Węgrów oraz Niemców.

Historia Miasta Sybin

Sybin założony został w 1190 roku przez niemieckich kolonistów, prawdopodobnie miasto wybudowano w pobliżu rzymskiego posterunku Caedonii. Już w XIV wieku Sybin był bardzo ważnym centrum handlu spośród pozostałych siedmiu miast obecnej Transylwanii. W XVII wieku Sybin był opisywany jako miasto kultury zachodnioeuropejskiej, stanowił również istotne w ówczesnym okresie skrzyżowanie pocztowych szlaków. W XVIII i XIX wieku to właśnie Sybin stał się ważnym centrum dla Rumunów, którzy zamieszkiwali pobliskie tereny. W mieście swoją siedzibę miał Banca Albina – pierwszy bank oraz ASTRA, czyli Siedmiogrodzkie Stowarzyszenia Literatury i Kultury Rumuńskiej. W latach 60. XIX wieku w Sybinie znajdowała się również siedziba prawosławnej rumuńskiej metropolii siedmiogrodzkiej i, co ważne do dnia dzisiejszego, to właśnie Sybin jest uznawany za jedno z najważniejszych centrów duchownych Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego. Po zakończeniu I wojny światowej i rozwiązaniu Austro-Węgier, Sybin oficjalnie stał się częścią Rumunii, co zostało potwierdzone traktatem z Trianon.

Wycieczka po Rumunii i atrakcje w mieście Sybin

Zabytkowych miejsc w Sybinie jest naprawdę sporo i dlatego też z całą pewnością warto jest poświęcić nieco więcej czasu na pobyt w tym rumuńskim mieście. Jednym z najbardziej unikatowych miejsc w Sybinie bez wątpienia jest zabytkowe stare miasto o zabudowie charakterystycznej dla saskiego gotyku z malowniczym rozległym rynkiem (Piața Mare) oraz średniowiecznymi kamienicami z wyjątkowymi oknami dachowymi, które są nazywane „oczami miasta”. Natomiast wśród pozostałych zabytków Sybinu można wymienić m.in. wybudowany w pierwszej połowie XVIII wieku kościół farny św. Trójcy, XVI-wieczna wieża Ratuszowa (Turnul Sfatului), kościół ewangelicki (XIV/XV wiek) z wieżą Ferula, pałac Brukenthala z epoki baroku, XIII-wieczna wieża Schodów, prawosławna katedra Trójcy Świętej z początku XX wieku, mury miejskie z zachowanymi 3 basztami oraz XIX-wieczny żelazny most Kłamców, który według legendy zawali się jeśli tylko przejdzie po nim kłamca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?