Tanie wycieczki objazdowe, autokarowe do Rumunii i Transylwanii.

Wycieczka Sybin

Jeśli planują Państwo wycieczkę do Transylwanii, to z pewnością wśród punktów do odwiedzenia podczas tej podróży powinno znaleźć się jedno z największych miast rumuńskiej Transylwanii – Sybin. Miasto leżące u podnóża Gór Fogaraskich nad rzeką Cibin, jest pełne ciekawych miejsc oraz wyjątkowych zabytków. Warto tutaj wspomnieć, iż w 2007 roku Sybin był Europejską Stolicą Kultury. Obecnie Sybin liczy 160 tysięcy mieszkańców – oczywiście przewagą są tutaj obywatele Rumunii, jednak miasto jest zamieszkiwane również przez Węgrów oraz Niemców.

Historia Miasta Sybin

Sybin założony został w 1190 roku przez niemieckich kolonistów, prawdopodobnie miasto wybudowano w pobliżu rzymskiego posterunku Caedonii. Już w XIV wieku Sybin był bardzo ważnym centrum handlu spośród pozostałych siedmiu miast obecnej Transylwanii. W XVII wieku Sybin był opisywany jako miasto kultury zachodnioeuropejskiej, stanowił również istotne w ówczesnym okresie skrzyżowanie pocztowych szlaków. W XVIII i XIX wieku to właśnie Sybin stał się ważnym centrum dla Rumunów, którzy zamieszkiwali pobliskie tereny. W mieście swoją siedzibę miał Banca Albina – pierwszy bank oraz ASTRA, czyli Siedmiogrodzkie Stowarzyszenia Literatury i Kultury Rumuńskiej. W latach 60. XIX wieku w Sybinie znajdowała się również siedziba prawosławnej rumuńskiej metropolii siedmiogrodzkiej i, co ważne do dnia dzisiejszego, to właśnie Sybin jest uznawany za jedno z najważniejszych centrów duchownych Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego. Po zakończeniu I wojny światowej i rozwiązaniu Austro-Węgier, Sybin oficjalnie stał się częścią Rumunii, co zostało potwierdzone traktatem z Trianon.

Wycieczka po Rumunii i atrakcje w mieście Sybin

Zabytkowych miejsc w Sybinie jest naprawdę sporo i dlatego też z całą pewnością warto jest poświęcić nieco więcej czasu na pobyt w tym rumuńskim mieście. Jednym z najbardziej unikatowych miejsc w Sybinie bez wątpienia jest zabytkowe stare miasto o zabudowie charakterystycznej dla saskiego gotyku z malowniczym rozległym rynkiem (Piața Mare) oraz średniowiecznymi kamienicami z wyjątkowymi oknami dachowymi, które są nazywane „oczami miasta”. Natomiast wśród pozostałych zabytków Sybinu można wymienić m.in. wybudowany w pierwszej połowie XVIII wieku kościół farny św. Trójcy, XVI-wieczna wieża Ratuszowa (Turnul Sfatului), kościół ewangelicki (XIV/XV wiek) z wieżą Ferula, pałac Brukenthala z epoki baroku, XIII-wieczna wieża Schodów, prawosławna katedra Trójcy Świętej z początku XX wieku, mury miejskie z zachowanymi 3 basztami oraz XIX-wieczny żelazny most Kłamców, który według legendy zawali się jeśli tylko przejdzie po nim kłamca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Why ask?