Tanie wycieczki objazdowe, autokarowe do Rumunii i Transylwanii.

Bran – Drakula i Transylwania

Zamek w Branie

Kolejnym obowiązkowym przystankiem podczas wycieczki do Transylwanii powinno być niewielkie miasteczko Bran, które jest najczęściej odwiedzanym przez turystów punktem na mapie Siedmiogrodu. Głównie ze względu na doskonałą lokalizację z przepięknymi widokami oraz słynny zamek w Branie, który uznawany jest za siedzibę Księcia Draculi. Miasteczko liczy nieco ponad 5 tysięcy mieszkańców, dzięki czemu tworzy magiczne i spokojne miejsce, a zarazem nieco mroczne ze względu na znane na całym świecie legendy o Draculi. A jeśli już odwiedzimy Bran, to warto również wybrać się do rumuńskiego miasta Sighisoara, w którym z kolei mieści się Dom Draculi!

Zamek w miasteczku Bran

Do małego miasteczka Bran tłumy zagranicznych turystów przyjeżdżają właśnie po to, aby na własne oczy zobaczyć legendarną siedzibę Draculi. Zamek w Branie został wybudowany w średniowieczu i, dzięki graniczeniu z Wołoszczyzną stał się niezwykle ważnym punktem obronnym w ówczesnych czasach. W okresie średniowiecza zamek kilkukrotnie zmieniał właścicieli. W 1619 roku zamek w Branie w wyniku pożaru został zniszczony, jednak za panowania księcia Gábora Bethlena obiekt odbudowano. Po włączeniu Siedmiogrodu w skład Rumunii w 1918, zamek został oddany w ręce królowej Marii, która rozkazała przebudować zamek na jej letnią rezydencję. W 1938 po śmierci królowej Marii, zamek odziedziczyła jej córka – księżniczka Ileana, która kilka lat później przeniosła się do niego na stałe. Ileana tuż obok zamku założyła „Szpital Serca Królowej”, natomiast do miasteczka Bran księżniczka przywiozła serce swojej matki zamknięte w szkatułce. W 1947 roku zamek został przejęty przez rząd Rumunii i dopiero w 2006 roku w ramach postępowania restytucyjnego, obiekt powrócił do rąk najmłodszego syna księżniczki Ileany – Dominika Habsburga. Ten z kolei wystawił zamek na sprzedaż i od 2011 roku w Zamku w Branie mieści się muzeum historyczne.

Zamek w Branie i związek z Draculą

Zamek w Branie całkowicie odpowiada opisowi siedziby wampira Draculi, który jest główną postacią powieści Brama Stokera. Inspiracją do stworzenia mrocznego bohatera był prawdopodobnie hospodar wołoski Wład Palownik. Jednak jego związek z zamkiem w Branie nie został do tej pory potwierdzony, chociaż istnieją przypuszczenia, że słynny Dracula mógł tutaj spędzić jakiś czas jako więzień.

Bran – urokliwa górska miejscowość

Miasteczko Bran przypadnie do gustu nie tylko miłośnikom mrocznych opowieści oraz postaci Księcia Draculi, czy też pasjonatów średniowiecznych zamków. Bran to przede wszystkim spokojna wioska licząca zaledwie 5 tys. mieszkańców, dzięki czemu turyści mogą odpocząć, nacieszyć się górskimi przepięknymi widokami oraz długimi pieszymi wędrówkami. Bran to wyjątkowe miejsce na mapie rumuńskiej Transylwanii, warte odwiedzenia bez względu na cel podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Why ask?