Tanie wycieczki objazdowe, autokarowe do Rumunii i Transylwanii.

Wycieczka Kluż

Kluż – Zachodnia Transylwania

Wybierając się na wycieczkę do Rumunii warto poświęcić nieco więcej uwagi jednemu z miast leżących w Siedmiogrodzie, czyli Transylwanii. Mowa o 300-tysięcznej miejscowości Kluż-Napoka, w której dynamicznie rozwija się przemysł chemiczny, metalowy oraz spożywczy. Warto wspomnieć, iż jest to również ważne miasto uniwersyteckie – drugie po Bukareszcie. Kluż-Napoka leży 130 km na południe od granicy z Ukrainą.

Historia miasta Kluż-Napoka

Historia tego niezwykłego miasta jest bardzo długa, bowiem Kluż-Napoka był zamieszkiwany już od czasów prehistorycznych! Na początku II wieku, cesarz Trajan założył w tym miejscu obóz legionu o nazwie Napoca – po tym jak Cesarstwo Rzymskie podbiło Dację. W 1270 roku Kluż zyskał prawa miejskie od króla Stefana V i po tym czasie miasto bardzo szybko zaczęło się rozwijać. W 1405 roku Kluż-Napoka stało się w pełni wolnym miastem – do tego czasu liczba niemieckich i węgierskich mieszkańców była taka sama. Ponad sto lat później, bo w 1541 roku, Kluż stał się powszechnie znanym centrum kulturalnym oraz religijnym. W ciągu następnych lat, w mieście systematycznie zmniejszała się liczba ludności niemieckiej, aż w końcu Kluż stał się centrum węgierskiej arystokracji i inteligencji. Warto wspomnieć, iż w latach 1790-1848 oraz 1861-1867 Kluż pełnił funkcję stolicy Księstwa Siedmiogrodu, a także w tym okresie był główną siedzibą siedmiogrodzkich władców. W 1867 roku cały Siedmiogród, w tym również Kluż stały się częścią Królestwa Węgier, natomiast tuż po I wojnie światowej miasto należało już do Królestwa Rumunii. W 1940 roku na mocy drugiego arbitrażu wiedeńskiego Kluż ponownie przypadł Węgrom, jednak w październiku 1944 roku węgierskie wojska zostały pokonane przez Rumunów i Sowietów, w wyniku czego na mocy traktatu paryskiego, miasto w 1947 roku powróciło na mapę Rumunii. Do 1974 roku oficjalną nazwą miasta było Kluż (Cluj), komuniście jednak zmienili ją na Kluż-Napoka w celu podkreślenia związku miejscowości z rzymską kolonią Napoca.

Zabytki i atrakcje miasta Kluż, które warto uwzględnić podczas wycieczki do Transylwanii

Ze względu na bardzo długą tradycję, Kluż-Napoka posiada sporo unikatowych zabytków. Głównie, miasto jest znane ze starych miejskich placów oraz zabytkowych obiektów sakralnych. Wśród najważniejszych można wymienić Plac Avrama Iancu, przy którym znajduje się wyjątkowa prawosławna katedra oraz Teatr Narodowy. Kolejny to Plac Unii z kościołem katolickim i pomnikiem króla Macieja Korwina oraz przepięknymi kamienicami w barokowym, renesansowym i gotyckim stylu. Warty zobaczenia jest także Plac Mihai Viieazul z pomnikiem Michała Walecznego oraz Plac Luciana Blagi z Biblioteką Uniwersytecką. Oczywiście w Kluż-Napoka znajduje się jeszcze wiele ciekawych miejsc do zobaczenia, tak więc warto zarezerwować sobie nieco więcej czasu na zwiedzanie tego miasta podczas wycieczki do Rumunii.

Sprawdź także, wycieczki do Transylwanii – co i jak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Why ask?